This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
Find out more
Homepage  >  Courses  >  Exam preparation courses

General courses

General courses will teach you the most useful practical skills. You will improve all key competences (reading, writing, speaking and listening.) while communicating in the target langiuage with the focus on the correct pronounciation. General coursebooks are used in these courses. Take advantage of our 10% discount on your  first coursebook.


Exam preparation courses

Exam preparation courses help you get ready for an international language exam of your choice, this means they focus on practising test skills needed for showing your best at the exam. This reflects in the course content and the coursebooks. You can expect regular "mock tests" checking your level and whether you are ready for the exam. All language competencies exercises (listening, reading, speaking and writing) will be in the exam format. The aim of the course is to get you familiar with the types of exercises you will come across at the exam and to activate and consolidate your current knowledge so that you succeed at the exam.


Individual courses

Mít vlastní kurz zcela pro sebe je ta nejintenzivnější a nejefektivnější forma výuky jakou lze zvolit. Kurz ušijeme zcela na míru vašim potřebám a představám. Sami si určíte obsah, typ a čas konání výuky. Intenzivní komunikativní výuka vám zaručí výrazný pokrok. Odnesete si praktické dovednosti, které se nebudete bát používat. Individuální formát vám umožňuje zvolit jakoukoli délku a intenzitu kurzu. Můžete studovat pravidelně 1x v týdnu, nebo intenzivně několikrát za týden v kratších blocích, či v delších blocích, ale méně často. Když budete chtít, vmáčknete celý semestr do 1 týdne! 


Dual courses

These are courses for pairs or small groups of students. They offer the best price-performance ratio as you divide the price yet take away the whole chunk of knowledge:). You meet your co-students in a pleasant and friendly atmosphere and you learn exactly what you want and need and when you need. Lessons are intense yet motivating and allow you to decide  how long and how frequently you want to attend. You can attend once a week or several times a week, it´s your call. You can manage a whole semester in one week, if you want. Get in touch, we will gladly design your own course!

 


Kids´ daily summer camps

This is the perfect way how to keep your kids´ brains busy and let them have loads of fun as well. In these five days the kids will acquire and consolidate common English or German phrases and vocabulary. A part of each day is in "English only" mode (or "Einzig Deutsch") in the premises of our school, in the second part children play outside with their teachers in the city parks Stromovka and Sokolsky ostrov. The programme is built on an adventurous thematic team game as well as language games and activities depending on the weather and the kids´mood:)


Kids´ week-stay summer camps

Kids´ summer holiday courses of English or German in the beautiful venue of Zvule u Kunzaku cottage camp. A week  stay with the children in small teams supervised by our qualified teachers and native speakers.


Summer intensive courses

General or exam courses in an intense one-week format during summer holiday.


Conversation courses

These courses focus on extending students´ vocabulary and improving their active communication and interaction skills. There are no coursebooks used in conversation courses, the lessons are built on students´personal experience and authentic materials (articles, videos) of students´ and teacher´s choice. 


Czech for foreigners

Communicative and fun Czech courses for those, who want to speak Czech or need the Certificate (A1) to receive the permanent residency status. We have several group courses open every semester, built on the coursebook Czech Express, designed specificaly for this type of courses.


Online kurzy

Tyto kurzy vám umožní samostatně studovat kdykoliv a kdekoliv chcete. Ideální řešení pro samouky nebo jako doučování angličtiny a jiných jazyků. Po zakoupení licence obdržíte časově neomezené přístupy do Vámi vybraného kurzu, většinou dimenzovaného na 6-7 měsíců, který vás pohodlně a spolehlivě provede škálou interaktivních cvičení, poslechů a aktivit na slovní zásobu k dané jazykové úrovni. Nejefektivnější formou studia je kombinovat online kurz s živým lektorem - tzv. Blended learning. Vhodné pro ty, kteří jsou časově vytíženi, nevyhovují jim skupinové kurzy či mají specifické požadavky.


Angličtina pro batolata "English for Tods"

Děti vnímají a intenzivně nasávají už od ranného věku výslovnost, přízvuk i intonaci cizího jazyka. Při setkání s cizím jazykem na základní škole vykazují vyšší toleranci k odlišnostem angličtiny a snažší osvojování slovní zásoby i jazykových struktur. Kurz je veden zkušenými lektorkami s vysokou jazykovou kvalifikací na úrovni rodilých mluvčí, v příjemných útulných prostorách uzpůsobených dětem a jejich maminkám. Semestr je dlouhý 12 týdnů po 45minutových setkáních.


Kurzy pro školky

I malé děti v předškolním věku lze přirozeně vést k tomu, aby pro ně cizí jazyky byly přirozenou součástí jejich života. Máme proto kroužky pro děti jakéhokoli věku, od batolat po školičky. Všechny naše kroužky jsou pro děti zábavné a zároveň se snažíme o smysluplnou konverzaci a dovednost své znalosti aktivně použít. 


 • General courses
 • Exam preparation courses
 • Individual courses
 • Dual courses
 • Kids´ daily summer camps
 • Kids´ week-stay summer camps
 • Summer intensive courses
 • Conversation courses
 • Czech for foreigners
 • Online kurzy
 • Angličtina pro batolata "English for Tods"
 • Kurzy pro školky


List of courses

Pick the course that will suit your needs perfectly.

Go to the courses >

learn more about us

Look around our classrooms, meet our teachers and get to know our school a bit more.

Go to gallery >
Mgr. Dana Štefková
d.stefkova@ccskolajazyku.cz
723963891
IS THIS SOMETHING YOU ARE INTERESTED IN?
CONTACT US!
Go to Contact form >
What is new more news...
 • Rozšiřujeme tým!

  Zcela flexibilní pracovní doba i úvazek, užitečná práce se společenským přesahem, kosmopolitní prostředí, kontakt se zajímavými lidmi, zaměstnání bez stresu a deadlinů, podpora kolegů, praxe, vedení, školení, příjemné prostory. Taková je práce u nás. Pošlete nám CV! Hledáme němčináře, angličtináře, češtináře a další lektory, kteří chtějí učit sebe i druhé.

  13.11.2019
 • Veřejné kurzy začínají už 23.9.!

  Pošlete svou přihlášku včas, ať pro vás máme místo! Zápisy do veřejných kurzů jsou v plném proudu a termíny i učebny se plní, nenechte to na poslední chvíli. :)

  21.8.2019
 • Užijte si letní intenzáky!

  Nové termíny pro letošní týdenní intenzivní kurzy už jsou vypsané! Během jednoho týdne zvládnete tolik hodin, jako za celý semestr a krásně se přitom rozmluvíte. :) Týdenní pohodové, ale nabité, studium v klimatizovaných prostorách v centru ČB.

  19.3.2019
 • Příměstské anglické tábory FORTNITE inspired!

  Pro děti máme připravená letní dobrodružství inspirovaná oblíbenou hrou Fortnite, při kterých si přirozeně osvojí a upevní své komunikační dovednosti v angličtině.

  19.3.2019
 • V únoru 2019 opět startujeme, buďte u toho!

  Přidejte se ke stovkám našich spokojených studentů z řad veřejnosti a popadněte své místo v jazykovém kurzu co nejdříve! Start 18.2.2019, tak vzhůru na palubu!

  2.1.2019
 • "Last minute" kurzy tohoto podzimu!

  Francouzština pro pokročilé začátečníky! Italština pro začátečníky! Španělština pro začátečníky! Němčina pro pokročilé! Poslední místa tohoto podzimu! Neváhejte a berte kurzy, jaké jinde nenajdete:-)! Už od 24.9.!!

  8.9.2018
 • Španělština pro juniory s mexickým lektorem!!

  Novinka žhavá jako chilli con carne! Váš dorost se teď může u nás učit španělsky rovnou pěkně po mexicku! Každé pondělí od 16:00, už od 24.9.2018!

  6.9.2018
 • Fungl nové veřejné kurzy startují už 24.9 2018!

  Již brzy vyplouváme, tak naskočte! Tento podzim je zájem o veřejné kurzy nebývalý a kdo dřív přijde, tem dřív mele aneb kdo chvíli stál už stojí opodál:-).

  29.8.2018
 • Online kurzy frčí!

  Vyklikejte si svůj kurz, klidně i doma v pyžamu. Nabízíme jako jediní na jihu Čech bohatou škálu těch nejlepších online jazykových kurzů.

  17.8.2018
more news...

What do people think of us?

Check our students´reviews

see reviews >

check your language level

go to placement test >

Find yourself the perfect classmate

See list of applicants >

Extensive experience and a high quality gurantee

We are an official member of Association of Language Schools of the Czech Republic.

oxford

Since 2012 we have prided ourselves on the mark of highest quality, Oxford Quality Certificate. We are the only school in the south bohemian region to have obtained this certification.

benefit

We provide courses through the employees benefit programme Benefit Plus.

students

We are on the list of top language schools recommended by the students themselves. The list is put together and verified by the independent organization GDI s.r.o.