This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
Find out more
CC Škola jazyků  >  For companies

For companies

All our company clients receive full range of language services: language teaching, translations, interpreting, language audits, consulting and continuous support while setting adequate target levels and realistic education objectives.

Year-to-year progress guaranteed - lessons that bear fruit

Thanks to our extensive experience, complex methodology and qualified experienced teachers we can guarentee your employees will make meassurable progress every year. They will also become autonomous language learners who have mastered effective self-study strategies. This greatly contributes to making progress in language learning as well. 

Online reporting - nothing gets brushed under the carpet any more

Open and transparent communication with our clients is what makes our sevices stand out. In our online system you have all relevant data on lessons´ effectivity at hand.  Within your easy reach you have all the important info about courses´content, pace, statistics on attendance and homework, language learning costs per capita or per course, tests results, lesson quality evaluations, students satisfaction forms and more. Students themselves and their direct superiors get their own login details so that they can check the relevant data on appropriate rank level. 

Methodological supervision - we care about quality and keep an eye on it for you 

Our thorough checking mechanisms enable us to monitor closely all quality aspects of your language lessons - reaching the target levels, teacher´s performance, pace of the course, attendance and homework, continuous progress and year-to-year progress of a student or all courses based on CEFR, practical outcomes and students´satisfaction with their lessons. We keep an eye on these indicators so that you don´t have to. If a problem occurs, we spot it in time and address it proactively. 

Your reliable partner for obtainig and keeping an EU subsidy 

We have accomplished many educational projects financed from European funds and we know how to comply with formal and administrative obligations arising from the rules laid down. We make sure the project is being implemented in line with the set objectives and you avoid any sanctions.


Contact us


*
*Message


*About us

Get to know us better! Browse our premises, meet our teachers and more!

Go to the page >

Translations and interpreting

We deliver professional translation and interpreting services.

Services >

Language audits

We facilitate your employees language testing and auditing.

Learn more >

Our clients

We deliver all kinds of company language courses within the South Bohemian region.

List of our clients >

Nabídka online jazykových kurzů

Jít na přehled online kurzů >


What is new more news...
 • Rozšiřujeme tým!

  Zcela flexibilní pracovní doba i úvazek, užitečná práce se společenským přesahem, kosmopolitní prostředí, kontakt se zajímavými lidmi, zaměstnání bez stresu a deadlinů, podpora kolegů, praxe, vedení, školení, příjemné prostory. Taková je práce u nás. Pošlete nám CV! Hledáme němčináře, angličtináře, češtináře a další lektory, kteří chtějí učit sebe i druhé.

  13.11.2019
 • Veřejné kurzy začínají už 23.9.!

  Pošlete svou přihlášku včas, ať pro vás máme místo! Zápisy do veřejných kurzů jsou v plném proudu a termíny i učebny se plní, nenechte to na poslední chvíli. :)

  21.8.2019
 • Užijte si letní intenzáky!

  Nové termíny pro letošní týdenní intenzivní kurzy už jsou vypsané! Během jednoho týdne zvládnete tolik hodin, jako za celý semestr a krásně se přitom rozmluvíte. :) Týdenní pohodové, ale nabité, studium v klimatizovaných prostorách v centru ČB.

  19.3.2019
 • Příměstské anglické tábory FORTNITE inspired!

  Pro děti máme připravená letní dobrodružství inspirovaná oblíbenou hrou Fortnite, při kterých si přirozeně osvojí a upevní své komunikační dovednosti v angličtině.

  19.3.2019
 • V únoru 2019 opět startujeme, buďte u toho!

  Přidejte se ke stovkám našich spokojených studentů z řad veřejnosti a popadněte své místo v jazykovém kurzu co nejdříve! Start 18.2.2019, tak vzhůru na palubu!

  2.1.2019
 • "Last minute" kurzy tohoto podzimu!

  Francouzština pro pokročilé začátečníky! Italština pro začátečníky! Španělština pro začátečníky! Němčina pro pokročilé! Poslední místa tohoto podzimu! Neváhejte a berte kurzy, jaké jinde nenajdete:-)! Už od 24.9.!!

  8.9.2018
 • Španělština pro juniory s mexickým lektorem!!

  Novinka žhavá jako chilli con carne! Váš dorost se teď může u nás učit španělsky rovnou pěkně po mexicku! Každé pondělí od 16:00, už od 24.9.2018!

  6.9.2018
 • Fungl nové veřejné kurzy startují už 24.9 2018!

  Již brzy vyplouváme, tak naskočte! Tento podzim je zájem o veřejné kurzy nebývalý a kdo dřív přijde, tem dřív mele aneb kdo chvíli stál už stojí opodál:-).

  29.8.2018
 • Online kurzy frčí!

  Vyklikejte si svůj kurz, klidně i doma v pyžamu. Nabízíme jako jediní na jihu Čech bohatou škálu těch nejlepších online jazykových kurzů.

  17.8.2018
more news...

What do people think of us?

Check our students´reviews

see reviews >

check your language level

go to placement test >

Find yourself the perfect classmate

See list of applicants >

Extensive experience and a high quality gurantee

We are an official member of Association of Language Schools of the Czech Republic.

oxford

Since 2012 we have prided ourselves on the mark of highest quality, Oxford Quality Certificate. We are the only school in the south bohemian region to have obtained this certification.

benefit

We provide courses through the employees benefit programme Benefit Plus.

students

We are on the list of top language schools recommended by the students themselves. The list is put together and verified by the independent organization GDI s.r.o.