This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
Find out more
CC Škola jazyků  >  For companies

For companies

All our company clients receive full range of language services: language teaching, translations, interpreting, language audits, consulting and continuous support while setting adequate target levels and realistic education objectives.

Year-to-year progress guaranteed - lessons that bear fruit

Thanks to our extensive experience, complex methodology and qualified experienced teachers we can guarentee your employees will make meassurable progress every year. They will also become autonomous language learners who have mastered effective self-study strategies. This greatly contributes to making progress in language learning as well. 

Online reporting - nothing gets brushed under the carpet any more

Open and transparent communication with our clients is what makes our sevices stand out. In our online system you have all relevant data on lessons´ effectivity at hand.  Within your easy reach you have all the important info about courses´content, pace, statistics on attendance and homework, language learning costs per capita or per course, tests results, lesson quality evaluations, students satisfaction forms and more. Students themselves and their direct superiors get their own login details so that they can check the relevant data on appropriate rank level. 

Methodological supervision - we care about quality and keep an eye on it for you 

Our thorough checking mechanisms enable us to monitor closely all quality aspects of your language lessons - reaching the target levels, teacher´s performance, pace of the course, attendance and homework, continuous progress and year-to-year progress of a student or all courses based on CEFR, practical outcomes and students´satisfaction with their lessons. We keep an eye on these indicators so that you don´t have to. If a problem occurs, we spot it in time and address it proactively. 

Your reliable partner for obtainig and keeping an EU subsidy 

We have accomplished many educational projects financed from European funds and we know how to comply with formal and administrative obligations arising from the rules laid down. We make sure the project is being implemented in line with the set objectives and you avoid any sanctions.


Contact us


*
*Message


*About us

Get to know us better! Browse our premises, meet our teachers and more!

Go to the page >

Translations and interpreting

We deliver professional translation and interpreting services.

Services >

Language audits

We facilitate your employees language testing and auditing.

Learn more >

Our clients

We deliver all kinds of company language courses within the South Bohemian region.

List of our clients >

Nabídka online jazykových kurzů

Jít na přehled online kurzů >

CC & Lingua

Spojili jsme síly a jsme připraveni k nejlepším výkonům! :)

Lingua Centrum >


What is new more news...
 • Příměstské tábory s angličtinou

  Vaše děti se opět mohou těšit na oblíbené denní tábory plné angličtiny, fantazie a kouzelných dobrodružství přímo v centru Českých Budějovici jeho okolí.

  7.4.2021
 • CC&LC spojuje síly!

  Spojujeme síly s Lingua Centrum! Naše škola od tohoto jara pokračuje pod novou značkou. Vše, co na ní máte rádi, zůstává a ještě přidáme ledasco nového! :)

  1.4.2021
 • Veřejné kurzy začínají už 15.2.!

  Pošlete svou přihlášku včas, ať pro vás máme místo! Kurzy pokračují dalším semestrem a všichni pilně studují. Nenechte to na poslední chvíli. :)

  22.12.2020
 • Teddy Eddie náhledové lekce

  Od příštího týdne máme další náhledové lekce zdarma! Přijďte si s dětmi vyzkoušet, jaký Teddy Eddie je, a jestli se s ním skamarádí ještě, než kurzy začnou! :) Přijďte na kteroukoli z lekcí 29.9. či 30.9. od 14.00 hodin, 1.10. od 15.45 hodin.

  23.9.2020
 • Veřejné kurzy od 21.9. !

  Začátek semestru se pomalu blíží a s ním i naše populární skupinové kurzy. Hlašte se včas, ať si můžete vybírat! Otevíráme angličtinu, němčinu, ruštinu, španělštinu pro děti i pro dospělé.

  18.8.2020
 • Teddy Eddie už i v Budějovicích!

  Skvělá zpráva pro rodiče: nadupaný mezinárodní licencovaný systém výuky angličtiny pro předškolní děti Teddy Eddie dorazil do Budějovic!

  12.6.2020
 • Akreditované kurzy v DVPP

  Na jaře jsme získali akreditaci MŠMT pro kurzy anglického jazyka v programu dlouhodobého vzdělávání pedagogických pracovníků. Připojte se do komunikativního kurzu angličtiny, s programem a certifikátem schváleným Ministerstvem školství!

  11.6.2020
 • Učíme online!

  I v tomto období se s námi můžete věnovat sami sobě, zdokonalit si jazyky nebo se připravit na zkoušku či test. Využijte toho, že naši lektoři mají zrovna trochu víc volna a zkuste si s nimi dát hodinu online. :)

  8.4.2020
 • Příměstské anglické tábory STAR WARS inspired!

  Pro děti máme připravená letní dobrodružství inspirovaná oblíbenou filmovou sérií STAR WARS, při kterých si přirozeně osvojí a upevní své komunikační dovednosti v angličtině.

  25.1.2020
more news...

What do people think of us?

Check our students´reviews

see reviews >

check your language level

go to placement test >

Find yourself the perfect classmate

See list of applicants >

Extensive experience and a high quality gurantee

We are an official member of Association of Language Schools of the Czech Republic.

oxford

Since 2012 we have prided ourselves on the mark of highest quality, Oxford Quality Certificate. We are the only school in the south bohemian region to have obtained this certification.

benefit

We provide courses through the employees benefit programme Benefit Plus.

We are on the list of top language schools recommended by the students themselves. The list is put together and verified by the independent organization GDI s.r.o.

Teddy Eddie akreditované centrum

Licencovaný systém výuky angličtiny pro předškolní děti. Veselý, jazykové bohatý, komunikativní a podporující přirozené učení. Ideální pro děti, které chtějí mít angličtinu jako druhý jazyk.

Jazykové kurzy akreditované MŠMT v programu Dlouhodobého vzdělávání pedagogů. Nabízíme roční kurzy s certifikátem a kvalitním programem schváleným Ministerstvem školství.