This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
Find out more
CC Škola jazyků  >  Services  >  Classrooms for rent

Classrooms for rent

Study or do your business on a good address. We offer you our modern and well equipped classrooms which are just perfect for your business meetings, seminars or even private lessons.

Most of our courses take place outside working hours, therefore at these hours several clasrooms are vacant. On the other hand, your business meetings happen irregularly in the working hours and after that you don´t need your conference rooms for some time again. Why don´t we turn our different needs in a joint venture? 

We offer classrooms rental for a special price. Get an "occassional"  office or conference room with the view of Black tower in the historical centre of České Budějovice. Our rooms and joint areas are modern, well equipped  and can be used as representative conference rooms for your meetings, negotiations or seminars, as well as classrooms for freelance teachers and lecturers. 

Rooms capacity and equipment 

All our rooms are covered with a strong and reliable wifi signal, equipped with whiteboards, audiosystems, tables and chairs. In the seminar room there is a data projector and a screen. In total there are 8 classrooms for adult learners and one children´s room. The capacity ranges from 2 to 25 people. 

Kitchenettes and refreshments

On every one from the three floors there is a kitchenette/ bar , where our clients can enjoy free tea, coffee, buiscits or savoury snacks. Catering for a larger number of people can be arranged. On one of the floors our clients can use a dining and relaxation mini area. Regular cleaning and maintanance of the rooms is facilitated by our school. 

How to book a room and how much it is

Contact us on the phone or via email and arrange a meeting to pick a room you want to book. The price of irregular/ occassional rent ranges from 30 to 100 Czech crowns for the big seminar room.  In case of regular rent the price will be set on mutual agreement of both parties.


Contacts

Anything you need to ask?

Get in touch! >


What is new more news...
 • Veřejné kurzy začínají už 23.9.!

  Pošlete svou přihlášku včas, ať pro vás máme místo! Zápisy do veřejných kurzů jsou v plném proudu a termíny i učebny se plní, nenechte to na poslední chvíli. :)

  21.8.2019
 • Užijte si letní intenzáky!

  Nové termíny pro letošní týdenní intenzivní kurzy už jsou vypsané! Během jednoho týdne zvládnete tolik hodin, jako za celý semestr a krásně se přitom rozmluvíte. :) Týdenní pohodové, ale nabité, studium v klimatizovaných prostorách v centru ČB.

  19.3.2019
 • Příměstské anglické tábory FORTNITE inspired!

  Pro děti máme připravená letní dobrodružství inspirovaná oblíbenou hrou Fortnite, při kterých si přirozeně osvojí a upevní své komunikační dovednosti v angličtině.

  19.3.2019
 • V únoru 2019 opět startujeme, buďte u toho!

  Přidejte se ke stovkám našich spokojených studentů z řad veřejnosti a popadněte své místo v jazykovém kurzu co nejdříve! Start 18.2.2019, tak vzhůru na palubu!

  2.1.2019
 • "Last minute" kurzy tohoto podzimu!

  Francouzština pro pokročilé začátečníky! Italština pro začátečníky! Španělština pro začátečníky! Němčina pro pokročilé! Poslední místa tohoto podzimu! Neváhejte a berte kurzy, jaké jinde nenajdete:-)! Už od 24.9.!!

  8.9.2018
 • Španělština pro juniory s mexickým lektorem!!

  Novinka žhavá jako chilli con carne! Váš dorost se teď může u nás učit španělsky rovnou pěkně po mexicku! Každé pondělí od 16:00, už od 24.9.2018!

  6.9.2018
 • Fungl nové veřejné kurzy startují už 24.9 2018!

  Již brzy vyplouváme, tak naskočte! Tento podzim je zájem o veřejné kurzy nebývalý a kdo dřív přijde, tem dřív mele aneb kdo chvíli stál už stojí opodál:-).

  29.8.2018
 • Online kurzy frčí!

  Vyklikejte si svůj kurz, klidně i doma v pyžamu. Nabízíme jako jediní na jihu Čech bohatou škálu těch nejlepších online jazykových kurzů.

  17.8.2018
 • Začněte si u nás s čínštinou.

  Angličtina už nestačí! Udělejte dojem a vrhněte se na další jazyky, třeba něco exotického:-). V CC nově nabízíme kurzy čínštiny formou individuálů nebo "miniskupinek". Svět bude patřit Vám!

  21.3.2018
more news...

What do people think of us?

Check our students´reviews

see reviews >

check your language level

go to placement test >

Find yourself the perfect classmate

See list of applicants >

Extensive experience and a high quality gurantee

We are an official member of Association of Language Schools of the Czech Republic.

oxford

Since 2012 we have prided ourselves on the mark of highest quality, Oxford Quality Certificate. We are the only school in the south bohemian region to have obtained this certification.

benefit

We provide courses through the employees benefit programme Benefit Plus.

students

We are on the list of top language schools recommended by the students themselves. The list is put together and verified by the independent organization GDI s.r.o.