This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
Find out more
CC Škola jazyků  >  Services  >  Classrooms for rent

Classrooms for rent

Study or do your business on a good address. We offer you our modern and well equipped classrooms which are just perfect for your business meetings, seminars or even private lessons.

Most of our courses take place outside working hours, therefore at these hours several clasrooms are vacant. On the other hand, your business meetings happen irregularly in the working hours and after that you don´t need your conference rooms for some time again. Why don´t we turn our different needs in a joint venture? 

We offer classrooms rental for a special price. Get an "occassional"  office or conference room with the view of Black tower in the historical centre of České Budějovice. Our rooms and joint areas are modern, well equipped  and can be used as representative conference rooms for your meetings, negotiations or seminars, as well as classrooms for freelance teachers and lecturers. 

Rooms capacity and equipment 

All our rooms are covered with a strong and reliable wifi signal, equipped with whiteboards, audiosystems, tables and chairs. In the seminar room there is a data projector and a screen. In total there are 8 classrooms for adult learners and one children´s room. The capacity ranges from 2 to 25 people. 

Kitchenettes and refreshments

On every one from the three floors there is a kitchenette/ bar , where our clients can enjoy free tea, coffee, buiscits or savoury snacks. Catering for a larger number of people can be arranged. On one of the floors our clients can use a dining and relaxation mini area. Regular cleaning and maintanance of the rooms is facilitated by our school. 

How to book a room and how much it is

Contact us on the phone or via email and arrange a meeting to pick a room you want to book. The price of irregular/ occassional hourly rent ranges from 80 to 200 Czech crowns for the big seminar room.  In case of regular rent the price will be set on mutual agreement of both parties.


Contacts

Anything you need to ask?

Get in touch! >


What is new more news...
 • Příměstské tábory s angličtinou

  Vaše děti se opět mohou těšit na oblíbené denní tábory plné angličtiny, fantazie a kouzelných dobrodružství přímo v centru Českých Budějovici jeho okolí.

  7.4.2021
 • CC&LC spojuje síly!

  Spojujeme síly s Lingua Centrum! Naše škola od tohoto jara pokračuje pod novou značkou. Vše, co na ní máte rádi, zůstává a ještě přidáme ledasco nového! :)

  1.4.2021
 • Veřejné kurzy začínají už 15.2.!

  Pošlete svou přihlášku včas, ať pro vás máme místo! Kurzy pokračují dalším semestrem a všichni pilně studují. Nenechte to na poslední chvíli. :)

  22.12.2020
 • Teddy Eddie náhledové lekce

  Od příštího týdne máme další náhledové lekce zdarma! Přijďte si s dětmi vyzkoušet, jaký Teddy Eddie je, a jestli se s ním skamarádí ještě, než kurzy začnou! :) Přijďte na kteroukoli z lekcí 29.9. či 30.9. od 14.00 hodin, 1.10. od 15.45 hodin.

  23.9.2020
 • Veřejné kurzy od 21.9. !

  Začátek semestru se pomalu blíží a s ním i naše populární skupinové kurzy. Hlašte se včas, ať si můžete vybírat! Otevíráme angličtinu, němčinu, ruštinu, španělštinu pro děti i pro dospělé.

  18.8.2020
 • Teddy Eddie už i v Budějovicích!

  Skvělá zpráva pro rodiče: nadupaný mezinárodní licencovaný systém výuky angličtiny pro předškolní děti Teddy Eddie dorazil do Budějovic!

  12.6.2020
 • Akreditované kurzy v DVPP

  Na jaře jsme získali akreditaci MŠMT pro kurzy anglického jazyka v programu dlouhodobého vzdělávání pedagogických pracovníků. Připojte se do komunikativního kurzu angličtiny, s programem a certifikátem schváleným Ministerstvem školství!

  11.6.2020
 • Učíme online!

  I v tomto období se s námi můžete věnovat sami sobě, zdokonalit si jazyky nebo se připravit na zkoušku či test. Využijte toho, že naši lektoři mají zrovna trochu víc volna a zkuste si s nimi dát hodinu online. :)

  8.4.2020
 • Příměstské anglické tábory STAR WARS inspired!

  Pro děti máme připravená letní dobrodružství inspirovaná oblíbenou filmovou sérií STAR WARS, při kterých si přirozeně osvojí a upevní své komunikační dovednosti v angličtině.

  25.1.2020
more news...

What do people think of us?

Check our students´reviews

see reviews >

check your language level

go to placement test >

Find yourself the perfect classmate

See list of applicants >

Extensive experience and a high quality gurantee

We are an official member of Association of Language Schools of the Czech Republic.

oxford

Since 2012 we have prided ourselves on the mark of highest quality, Oxford Quality Certificate. We are the only school in the south bohemian region to have obtained this certification.

benefit

We provide courses through the employees benefit programme Benefit Plus.

We are on the list of top language schools recommended by the students themselves. The list is put together and verified by the independent organization GDI s.r.o.

Teddy Eddie akreditované centrum

Licencovaný systém výuky angličtiny pro předškolní děti. Veselý, jazykové bohatý, komunikativní a podporující přirozené učení. Ideální pro děti, které chtějí mít angličtinu jako druhý jazyk.

Jazykové kurzy akreditované MŠMT v programu Dlouhodobého vzdělávání pedagogů. Nabízíme roční kurzy s certifikátem a kvalitním programem schváleným Ministerstvem školství.