This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
Find out more
CC Škola jazyků  >  About us

About us

We provide language teaching services with high added value. In our offer you will find a complete portfolio of language courses and other relevant services taking place in beautiful premises in the historical centre of České Budějovice.

We teach students, who know what they want

We want our students to make progress and provide lessons with valid outcomes. We adjust the courses to students´needs so that we can guarantee they will move forward and learn new skills. We perceive education as a permanent two-way communication between the school and the student. We know what you need and and we know how to get you there. 

We use up-to-date language acquisition methods 

Our teachers are trained to use the combination of two modern tools in their classes: learner centred teaching + communicative approach, called LCCA methodology. In this approach you will find active communication, student´s participation in creating the content of the course, practical language and effective self-study. It is the modern language education for the 21st century students. You get to study actively and effectively while being able to adjust the course to your needs as you go along.

We take pride in truly full customer service

Language courses and language learning is not only the classes themselves. If you want real results, you cannot omit setting the goals realistically and correctly, getting regular and relevant feedback and last but not least, inspirational environment. That is why we take pride in aiming for perfection in all these aspects and ensuring our clients get the maximum comfort and the best services only. Each of our students or company representatives receives thorough consulting sessions and continuous support. We closely monitor feedback on courses, students´satisfaction and  outcomes of the lessons. We are happy to welcome our students in fully equipped, modern yet cosy classrooms with three kitchenettes and free refreshments. The classes outcomes are also communicated via our soficticated online system, ready for students and clients to use 24/7/365 and providing all info needed in a few mouse clicks. 


Contacts

Anything you need to ask?

Get in touch! >

How we teach

Learn more about our teaching approaches and methodology.

LCCA Approach >

CC TEAM

Get to know our teachers better!

CC teachers >

CC & Lingua

Spojili jsme síly a jsme připraveni k nejlepším výkonům! :)

Lingua Centrum >


What is new more news...
 • Příměstské tábory s angličtinou

  Vaše děti se opět mohou těšit na oblíbené denní tábory plné angličtiny, fantazie a kouzelných dobrodružství přímo v centru Českých Budějovici jeho okolí.

  7.4.2021
 • CC&LC spojuje síly!

  Spojujeme síly s Lingua Centrum! Naše škola od tohoto jara pokračuje pod novou značkou. Vše, co na ní máte rádi, zůstává a ještě přidáme ledasco nového! :)

  1.4.2021
 • Veřejné kurzy začínají už 15.2.!

  Pošlete svou přihlášku včas, ať pro vás máme místo! Kurzy pokračují dalším semestrem a všichni pilně studují. Nenechte to na poslední chvíli. :)

  22.12.2020
 • Teddy Eddie náhledové lekce

  Od příštího týdne máme další náhledové lekce zdarma! Přijďte si s dětmi vyzkoušet, jaký Teddy Eddie je, a jestli se s ním skamarádí ještě, než kurzy začnou! :) Přijďte na kteroukoli z lekcí 29.9. či 30.9. od 14.00 hodin, 1.10. od 15.45 hodin.

  23.9.2020
 • Veřejné kurzy od 21.9. !

  Začátek semestru se pomalu blíží a s ním i naše populární skupinové kurzy. Hlašte se včas, ať si můžete vybírat! Otevíráme angličtinu, němčinu, ruštinu, španělštinu pro děti i pro dospělé.

  18.8.2020
 • Teddy Eddie už i v Budějovicích!

  Skvělá zpráva pro rodiče: nadupaný mezinárodní licencovaný systém výuky angličtiny pro předškolní děti Teddy Eddie dorazil do Budějovic!

  12.6.2020
 • Akreditované kurzy v DVPP

  Na jaře jsme získali akreditaci MŠMT pro kurzy anglického jazyka v programu dlouhodobého vzdělávání pedagogických pracovníků. Připojte se do komunikativního kurzu angličtiny, s programem a certifikátem schváleným Ministerstvem školství!

  11.6.2020
 • Učíme online!

  I v tomto období se s námi můžete věnovat sami sobě, zdokonalit si jazyky nebo se připravit na zkoušku či test. Využijte toho, že naši lektoři mají zrovna trochu víc volna a zkuste si s nimi dát hodinu online. :)

  8.4.2020
 • Příměstské anglické tábory STAR WARS inspired!

  Pro děti máme připravená letní dobrodružství inspirovaná oblíbenou filmovou sérií STAR WARS, při kterých si přirozeně osvojí a upevní své komunikační dovednosti v angličtině.

  25.1.2020
more news...

What do people think of us?

Check our students´reviews

see reviews >

check your language level

go to placement test >

Find yourself the perfect classmate

See list of applicants >

Extensive experience and a high quality gurantee

We are an official member of Association of Language Schools of the Czech Republic.

oxford

Since 2012 we have prided ourselves on the mark of highest quality, Oxford Quality Certificate. We are the only school in the south bohemian region to have obtained this certification.

benefit

We provide courses through the employees benefit programme Benefit Plus.

We are on the list of top language schools recommended by the students themselves. The list is put together and verified by the independent organization GDI s.r.o.

Teddy Eddie akreditované centrum

Licencovaný systém výuky angličtiny pro předškolní děti. Veselý, jazykové bohatý, komunikativní a podporující přirozené učení. Ideální pro děti, které chtějí mít angličtinu jako druhý jazyk.

Jazykové kurzy akreditované MŠMT v programu Dlouhodobého vzdělávání pedagogů. Nabízíme roční kurzy s certifikátem a kvalitním programem schváleným Ministerstvem školství.