This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.
Find out more
CC Škola jazyků  >  About us

About us

We provide language teaching services with high added value. In our offer you will find a complete portfolio of language courses and other relevant services taking place in beautiful premises in the historical centre of České Budějovice.

We teach students, who know what they want

We want our students to make progress and provide lessons with valid outcomes. We adjust the courses to students´needs so that we can guarantee they will move forward and learn new skills. We perceive education as a permanent two-way communication between the school and the student. We know what you need and and we know how to get you there. 

We use up-to-date language acquisition methods 

Our teachers are trained to use the combination of two modern tools in their classes: learner centred teaching + communicative approach, called LCCA methodology. In this approach you will find active communication, student´s participation in creating the content of the course, practical language and effective self-study. It is the modern language education for the 21st century students. You get to study actively and effectively while being able to adjust the course to your needs as you go along.

We take pride in truly full customer service

Language courses and language learning is not only the classes themselves. If you want real results, you cannot omit setting the goals realistically and correctly, getting regular and relevant feedback and last but not least, inspirational environment. That is why we take pride in aiming for perfection in all these aspects and ensuring our clients get the maximum comfort and the best services only. Each of our students or company representatives receives thorough consulting sessions and continuous support. We closely monitor feedback on courses, students´satisfaction and  outcomes of the lessons. We are happy to welcome our students in fully equipped, modern yet cosy classrooms with three kitchenettes and free refreshments. The classes outcomes are also communicated via our soficticated online system, ready for students and clients to use 24/7/365 and providing all info needed in a few mouse clicks. 


Contacts

Anything you need to ask?

Get in touch! >

How we teach

Learn more about our teaching approaches and methodology.

LCCA Approach >

CC TEAM

Get to know our teachers better!

CC teachers >


What is new more news...
 • Veřejné kurzy začínají už 23.9.!

  Pošlete svou přihlášku včas, ať pro vás máme místo! Zápisy do veřejných kurzů jsou v plném proudu a termíny i učebny se plní, nenechte to na poslední chvíli. :)

  21.8.2019
 • Užijte si letní intenzáky!

  Nové termíny pro letošní týdenní intenzivní kurzy už jsou vypsané! Během jednoho týdne zvládnete tolik hodin, jako za celý semestr a krásně se přitom rozmluvíte. :) Týdenní pohodové, ale nabité, studium v klimatizovaných prostorách v centru ČB.

  19.3.2019
 • Příměstské anglické tábory FORTNITE inspired!

  Pro děti máme připravená letní dobrodružství inspirovaná oblíbenou hrou Fortnite, při kterých si přirozeně osvojí a upevní své komunikační dovednosti v angličtině.

  19.3.2019
 • V únoru 2019 opět startujeme, buďte u toho!

  Přidejte se ke stovkám našich spokojených studentů z řad veřejnosti a popadněte své místo v jazykovém kurzu co nejdříve! Start 18.2.2019, tak vzhůru na palubu!

  2.1.2019
 • "Last minute" kurzy tohoto podzimu!

  Francouzština pro pokročilé začátečníky! Italština pro začátečníky! Španělština pro začátečníky! Němčina pro pokročilé! Poslední místa tohoto podzimu! Neváhejte a berte kurzy, jaké jinde nenajdete:-)! Už od 24.9.!!

  8.9.2018
 • Španělština pro juniory s mexickým lektorem!!

  Novinka žhavá jako chilli con carne! Váš dorost se teď může u nás učit španělsky rovnou pěkně po mexicku! Každé pondělí od 16:00, už od 24.9.2018!

  6.9.2018
 • Fungl nové veřejné kurzy startují už 24.9 2018!

  Již brzy vyplouváme, tak naskočte! Tento podzim je zájem o veřejné kurzy nebývalý a kdo dřív přijde, tem dřív mele aneb kdo chvíli stál už stojí opodál:-).

  29.8.2018
 • Online kurzy frčí!

  Vyklikejte si svůj kurz, klidně i doma v pyžamu. Nabízíme jako jediní na jihu Čech bohatou škálu těch nejlepších online jazykových kurzů.

  17.8.2018
 • Začněte si u nás s čínštinou.

  Angličtina už nestačí! Udělejte dojem a vrhněte se na další jazyky, třeba něco exotického:-). V CC nově nabízíme kurzy čínštiny formou individuálů nebo "miniskupinek". Svět bude patřit Vám!

  21.3.2018
more news...

What do people think of us?

Check our students´reviews

see reviews >

check your language level

go to placement test >

Find yourself the perfect classmate

See list of applicants >

Extensive experience and a high quality gurantee

We are an official member of Association of Language Schools of the Czech Republic.

oxford

Since 2012 we have prided ourselves on the mark of highest quality, Oxford Quality Certificate. We are the only school in the south bohemian region to have obtained this certification.

benefit

We provide courses through the employees benefit programme Benefit Plus.

students

We are on the list of top language schools recommended by the students themselves. The list is put together and verified by the independent organization GDI s.r.o.